Diyanet’ten İmamlara Beklenmedik Sosyal Medya Uyarısı

Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlilerine sosyal medya kullanımı ile ilgili üç yıl önce belirlenen etik ilkeleri hatırlattı. Bu hatırlatma, 5 Haziran 2024’te müftülüklere ve ilgili merkez müdürlüklerine gönderilen yazıyla yapıldı.

TARAFSIZLIK TEHLİKEYE ATMAYIN

İmamlara, “Tarafsızlığı tehlikeye atan davranışlardan kaçınma” ve “Siyasi tarafsızlığını korumaya özen gösterme” talimatı verildi. Bu hatırlatma, 20 Eylül 2021’de Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun aldığı kararların tekrarı niteliğindeydi.

AYRIMCILIK YAPMAMA

Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun 2021’de belirlediği ilkelere göre, kamu görevlileri bireyler arasında ayrımcılık yapmamalı. Diyanet İşleri Başkanlığı, bu ilkeleri tekrar vurguladı.

SİYASİ TARAFSIZLIK ÖNEMİ

Etik Kurulu’nun kararında, kamu görevlilerinin siyasi tarafsızlığını koruması gerektiği belirtildi. Diyanet İşleri Başkanlığı da din görevlilerinin bu ilkelere uymasını istedi.

Kısadalga’dan Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, Diyanet İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, üç yıl önce personele duyurulan etik ilkeleri tekrar hatırlatma ihtiyacı duydu. Bu hatırlatma, dijitalleşen kamusal yaşamda sosyal medya kullanımının önemine dikkat çekiyor.

Etik ilkeler, kamu görevlilerinin sosyal medya kullanımında dikkat etmesi gereken önemli kurallar arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir