İstanbul ve Adana’da Kobanê eylemi: JİTEM ittifakından kurtulacağız

Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen cezalar İstanbul’da protesto edildi. Esenyurt ilçesindeki protestoya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Seyit Aslan, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Sol Parti MYK üyesi Alper Taş katıldı.

Çok sayıda siyasi parti temsilcisi ve kitle örgütünün yer aldığı eylemde, alanda bulunanlar tarafından sık sık, “Bijî berxwedana Kobanê” (Yaşasın Kobanê direnişi), “Kobanê düşmedi düşmeyecek”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.

‘HUKUK BUNUN NERESİNDE?’

Eylemde konuşma yapan EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, Kürt halkının baskılara karşı geçmişten bu yana yürüttüğü mücadeleyi sahiplendiklerini belirterek, ” ‘HDP’yi kapatmayan Anayasa Mahkemesi de kapatılsın’a doğru geldik. Bunun neresinde hukuk var? Bunun neresinde adalet var? Bunun neresinde demokrasi var? Demokrasiyi rafa kaldırdılar. İnsanların özgürlük taleplerini dikkate almadılar. İnsanlar açlıkla, yoksullukla boğuşur hale geldi. İnsanların ücretleri açlık sınırının altına düştü. Bütün bunlar böyle olduğunda, sürekli teklikten bahseden, sürekli tek olmaktan bahseden AKP en sonunda teklemeye başladı arkadaşlar! Nerede tekledi? 31 Mart’ta tekledi! Nerede tekledi? Van’da tekledi! Nerede tekledi? 1 Mayıs meydanlarında tekledi! Ve Kürt halkının mücadelesi karşısında tekledi! Bunu görüyoruz. O yüzden bu tekleyen iktidarı göndermeliyiz. Kürt halkının mücadelesi onurumuzdur bu mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

‘DİLEYECEK BİR AFFIMIZ YOK’

EMEP Genel Başkanı Seyit Aslan ise “Arkadaşlarımızı özgürlüğe kavuşturana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. Tek adamın önünde hiçbir zaman boyun eğmedik, af dilemedik bugün de saray rejiminden dileyecek bir affımız yok. Mücadelemiz ile hakkımızı kazanacağız. Demokrasi isteyenlere ve Kürt sorununda barışçıl çözüm isteyenlere karşı çok büyük katliamlar yaşandı. Bu katliamların nedeni iktidarlarını korumak. Hiçbir diktatör ömür boyu hayatta kalmaz eninde sonunda Kürt ve Türk halkına hesap verecekler, hesap vermekten kaçamazlar” diye konuştu.

‘KOBANÊ DİRENİŞİ İNSANLIĞIN DİRENŞİYDİ’

Sol Parti MYK üyesi Alper Taş ise Gezi Parkı eylemleri ve Kobanê’nin önemli iki direniş olduğunu, halkların birlikte bu direnişi sahiplendiğini belirtti.

Taş, “Kobanê direnişi kafa kesenlere, kadınları köleleştirenlere karşı insanlığın direnişiydi. Sadece Kobanê değil Ankara, İstanbul, Diyarbakır da direndi. Bu direnişi hazmedemediler ve Suruç’ta gençlerimizi katlettiler, Ankara Garı’nda bizleri katlettiler. Bunlarda yetmedi Selahattin Demirtaş’ı, Figen Yüksekdağ’ı cezaevine attılar. IŞİD’e karşı verdiğimiz mücadeleyi cezalandırmaya kalktılar. Birlikte kazanacağız. Barışçıl, demokratik ve militan bir mücadele ile kazanacağız” dedi.

‘KUMPAS DAVASI ÇÖKMÜŞTÜR’

HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir de “Kobanê Kumpas Davası çökmüştür. Bu dava siyasi intikam davasıydı. Bu dava HDP’nin Kürtlerle, devrimcilerle, halklarla yürüttüğü mücadelenin önüne ket koymak için planlandı. Türkiye’deki devrimciler, emekçiler Kürt halkının yanındadır. Bu davayı açanlar tarihin çöp sepetine gömülecek o davada yargılananlar ise ülkenin aydınlık geleceği olarak var olacaklar” ifadelerini kullandı.

’31 MART’TA BÜYÜK BİR DERS VERİLDİ’

Son olarak konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Kürt halkını reddeden zihniyete karşı 31 Mart seçimlerinde büyük bir ders verildiğini” belirterek halka teşekkür etti.

“Kobanê’de Kürt, Türk, Arap, Alevi, Sünni gençleri IŞİD zulmüne karşı kendi toprağını ve geleceğini savunduğu için yargılıyorlar” diyen Bakırhan, “Emin olun Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ orada uzun süre kalmayacaktır. Bizler, cezaevlerindeki bütün siyasi tutsakların özgürleştiği bir Türkiye’yi hep birlikte göreceğiz. Yıkılmaz, gitmez, yenilmez diyenlere Türkiye hakları 31 Mart’ta büyük bir ders verdiler. Onlar 31 Mart’tan doğru dersler çıkarmadıklarını Kobanê kumpas davasında vermiş oldukları kararlardan bir kez daha anladık. Yeniden bu meydanları, renklerimiz, farklılıklarımız, sınıflar ve kimliklerle doldurarak bizi kumpas davası ile mahkum edenlere büyük bir ders daha vereceğiz” şeklinde konuştu.

‘CEZAEVLERİ VIZ GELİR’

Kobanê Davası’nda asıl kaybedenin AK Parti-MHP ittifakı olduğunu söyleyen Bakırhan şöyle devam etti:

“Kobanê direnişindeki o örgü saçlı yoldaşlarımızın mücadelesi dünyaya örnek oldu. Moraliniz bozmayın. Bizler idam sehpalarında dahi başımız eğmeyen bir gelenekten geliyoruz. Onların cezaevleri vız gelir tırıs gider. Bizler o cezaevlerini defalarca gördük. Yargılandık, işkence gördük ama vazgeçmedik. Bizi yargılayan, yok sayan, haksız ve hukuksuz şekilde cezaevlerine koyan bu iktidardan, bu JİTEM ittifakından kurtulacağız. Baş eğmeyenlere, itiraz edenlere, birlikte ortak demokratik bir ülke mücadelesi yürütenlere selam olsun.”

HATİMOĞULLARI ADANA’DA KONUŞTU: KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR

Kobanê Davası, Adana’nın Seyhan ilçesinde protesto edildi. Eyleme DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, DEM Parti milletvekilleri Perihan Koca ve Ali Bozan, Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, MYK üyeleri Halil İmrek ile Halkevleri, CHP, TÖP, İHD, TİP, SYKP üyeleri de katıldı.

Çarşamba Caddesi girişinden DEM Parti Barbaros Mahalle Temsilciliği yapılan yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı.

Dayanışmanın en fazla ihtiyaç duyulduğu bir dönemden geçtiklerini ifade eden DEM Parti Eş Genel Başkanı Hatimoğulları, “Evet devrimci ve demokratik dayanışmayı bizler daha da büyüteceğiz. Kobanê kumpas davası tam da bu demokratik ortaklığımıza, demokratik zemindeki bir arada oluşumuza verilmiş olan bir karardır aynı zamanda. Kobanê kumpas davası örülürken, halklar arasındaki dayanışmayı yok etmek amaçlanmıştır. Demokrasi güçleri arasındaki dayanışmayı yok etmek amaçlanmıştır. Bugün Sincan Adliyesinde verdikleri bu karar Türkiye’deki, Avrupa’daki, Orta Doğu’daki ve bütün dünyadaki kamuyu tarafından yok hükmündedir. Kobanê kararı bizim nazarımızda yok hükmündedir” dedi.

“Bu karar aynı zamanda IŞİD ve benzeri terör örgütlerinin ekmeğine yağ süren bir karardır” diyen Hatimoğulları, “Kobanê kumpas davasının iddianamesini saray ve AKP Genel Merkezi yazmıştır. Türkiye’de yargı diye bir şey kalmamıştır. Bağımsız yargı diye bir şey zaten yoktu. Bu kumpas davasının iddianamesi hazırlanırken Yasin Börü’nün katledilmesi üzerinden kurgusu yapılmıştır ama açığa çıkan bu karar bize bir kere daha gösterdi ki onlarca siyasetçiyi HDP’nin atmış olduğu bir dayanışma tweeti üzerinden kurmaca düzmece ve esasen bir intikam davası olarak kurgulardılar. Bunu genel merkezlerinde bizleri siyaseten yenemeyenler, bizlerin duruşundan dolayı kaybeden AKP-MHP ittifakı yazmıştır bu iddianameyi” şeklinde konuştu.

‘BU KARARDAN GERİ ADIM ATMALARI İÇİN MÜCADELEMİZİN STARTINI VERİYORUZ’

Demokratik zeminde mücadeleyi büyüteceklerini dile getiren Hatimoğulları, şunları söyledi:

“Bugün yüzlerce yıl ceza yağdırdıkları arkadaşlarımız her bir savunmasında Türkiye’deki devrimci demokratik mücadeleyi savunmuşlardır. Kürt sorunun demokratik yöntemlerle çözülmesinin Türkiye halklarına, Orta Doğu halklarına sağladığı faydaları anlatmışlardır, her satırda adeta demokrasi dersi vermiştir. Bu cezalarla bizleri yıldıracağını zannedenler bilsin ki evet üzgünüz ama öfkemiz bir o kadar büyük. Mücadelemiz bir o kadar bilenmiş durumdadır.

Askeri cunta mahkemelerine rahmet okutan bir karar alınmıştır. Hukuk katledilmiştir, büyük bir hukuk cinayeti işlenmiştir. İstiklal mahkemelerinde alınan kararların benzerlerine arkadaşlarımız hakkında verilmiştir. Biz bunu asla kabul etmiyoruz. Dayanışmayı büyüteceğiz. Bu eylem ve etkinliklerimiz burayla sınırlı değildir. Bizler bütün demokrasi güçleriyle beraber özgürlük ve adalet kampanyamızı başlatmış bulunuyoruz. Baş eğeceğimizi zannedenler büyük yanılıyor. Demokratik zeminde mücadelemizi daha da büyütmenin startını veriyoruz. Kobanê kumpas davasında çıkan bu karardan geri adım atmaları için mücadelemizin startını vermiş oluyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir