Spor yazarları, Fenerbahçe-Beşiktaş maçını değerlendirdi!

Spor yazarları, Fenerbahçe’nin Beşiktaş karşısında aldığı galibiyeti değerlendirdi.

YAZARLARDAN FENERBAHÇE YORUMLARI:

“BİRLİKTE OYNAYABİLİRLER”

UĞUR MELEKE: “İlk golü atan, ikincinin üretiminde yer alan Batshuayi günün en iyilerindendi. Lakin ben Dzeko-Batshuayi’nin bir arada da sahada olabileceklerini düşünüyorum. Dzeko’nun gol sayısının düşmesinin nedeni son dönemde çok fazla derine gelip oynamasıydı. Oyun kurucu gibi davranmak zorunda kalınca haliyle gol ritmi azalmıştı Dzeko’nun. Bence Dzeko derinde, Batshuayi önde bir arada da sahada olabilirler bu ikili.” 

“FORMA ADALETİNİ SAĞLAYAMAMIŞ”

ERMAN TOROĞLU: “Fenerbahçe’de maçtan önce tartışmalar var. Dzeko olayı var. Michy Batshuayi ilk 11’de çıkıyor. 10 kişi kalmış Beşiktaş karşısında bile son 10 dakikayı bitirene kadar perişan oldular. Yani sonunu getiremiyorlar. Bazı futbolculara fazla yük biniyor, bazılarına binmiyor. Valla bravo seyirciye yine de takımına sahip çıkıyor. Her şey olabilir ligde. Ama Fenerbahçe’nin kemikleşmiş bir kadro yapısı yok. Derbide neden Dzeko’yu sahaya çıkarmadın? Kötü bir durumda sorumlusu Dzeko olacaktı. Ama skor bulunca onu yeniden oyuna almak zorunda kaldı. Batshuayi yine takımı kurtardı. Batshuayi’nin oynadığı süre ile attığı gol, yaptığı asiste baktığımızda Dzeko’nun çok üstünde. Demekki Kartal, forma adaletini de sağlayamamış.” [Sabah]

“İSMAİL KARTAL’IN, OYUNCULARIN AYIBI”

GÜRCAN BİLGİÇ: “İlk saniye ile birlikte “kabus” gibi çöktü Beşiktaş’ın üstüne Fenerbahçe… Nefes aldırmadan yüklendiler, maçın düğümünü çözecek golün peşine düştüler. Sağdan – soldan geldiler. 25’te Beşiktaş’ın 10 kişi kalması, ardından Fred- Tadic, Batshuayi üçgeni ile gelen golle birlikte maçın imzası atıldı. Devre bittiğinde 70’e 30 top Fenerbahçe’deydi. İkinci yarının ilk 15’inde de tempo sürdü. Sonrasında Serdar Topraktepe’nin hamleleri geldi. Son saniyelere kadar beraberliğin peşinden ayrılmadı. İki “yaralı” takımın, iki taraflı çaresizliği, içinde dersler barındırıyor. Livakovic’in müthiş kurtarışı dönüm noktası elbette. Mert’in ilk yarıdaki tecrübesi de başka bir yerde. Ama eksik rakibin baskısına bu kadar teslim olup, çözüm üretememek, İsmail Kartal’ın da, o çok övdüğü oyuncularının da “ayıbı” 

“YAKINDA ÇIKAR KOKUSU”

ERCAN GÜVEN: Şimdiye kadar çok daha kötü kadroları olmuştu ama hiç bu kadar ırgalanıp, karıştırılıp umutsuz hale getirilmemişti Beşiktaş takımı… Sezon itibarıyla ayrı hocayla çıkmadığı derbi yoktu mesela. Bitkindi. Bezgindi. Fenerbahçe ise üzgün… “Üzgün ile bezginin derbisi” İsmail Kartal “sürpriziyle” başladı. En tecrübeli, en kariyerli, en çok gol atan takım kaptanı Dzeko, derbide kulübedeydi. Neden?.. Yakında çıkar kokusu. Yenildi ama ezilmedi Beşiktaş. Kazandı ama ne işe yarayacağını bilemiyor Fenerbahçe. Dramatik bir derbiydi” [Milliyet]

“FENERBAHÇE TAHMİN ETMEMİŞTİR”

AHMET ÇAKAR: “Fenerbahçe güle oynaya derbiyi kazandı. Sonuç olarak şampiyonluk adayları engelleri birer birer geçiyorlar… Fenerbahçe bu kadar kolay geçeceğini tahmin etmemiştir herhalde.” [Sabah]

“BÖYLE PLANLAMA OLUR MU?”

ÖMER ÜRÜNDÜL: “Fenerbahçe, 3 puanla maçı bitirdi ve yarışa devam dedi. Ama takımın genel form durumunun hiç iyi olmadığı açık bir gerçek. Gelelim İsmail Kartal’a… İsmail sakatlanmış, Krunic’in ayakta duracak hali yok Mert Hakan’ı oyuna almayıp mecburen ikinci değişiklik hakkını Becao’ya kullanıp onun moralini sıfıra indiriyorsun. Böyle planlama olur mu?” [Sabah]

“KAZASIZ BELASIZ ATLATTILAR”

HALİL ÖZER: “Moralsiz bir Fenerbahçe için ligin kader anlarından birisiydi bu maç… İlk yarıda İsmail’in sakatlığı oyun sistemine darbe vurduysa da, üç puanı almayı başardı. Sonuç olarak Fenerbahçe takibi sürdürüyor. Ama belli ki Sivas maçı takımın moralini bozmuş. Bu her hallerinden belli. O yüzden bu maç Fenerbahçe için çok önemliydi. Son 20 dakikadaki paniklerine rağmen kazasız belasız maçı atlattılar.” [Milliyet]

“KAZANMAK HER ŞEYDEN DEĞERLİ”

İLKER YAĞCIOĞLU: “Maçın geneli Fenerbahçe’nin daha çok topla oynadığı, galibiyete daha yakın olduğu bir karşılaşma oldu. Oyunun son bölümü sıkıntılı geçti. Cenk’in golü sonrası panik yaşandı. İkinci gol çok gecikti. İkinci golün gelmemesi Fenerbahçeli oyuncuları strese soktu. Kolay da değil tabii ki. Moraller bozuk. Maça rakibinin 7 puan gerisinde başlıyorsun. İyi oyun veya kötü oyundan ziyade derbiyi kazanmak her şeyden daha değerli ve önemli. Fenerbahçe kazanarak Galatasaray’ın da rahatlamasına izin vermeden dört puan farkla yarısını devam ettiriyor.”

“HAKSIZLIK YAPILIYOR”

RIDVAN DİLMEN: “Beşiktaş’ın büyüklüğüne yakışır şekilde rakibine ezilmedeği, Fenerbahçe’nin de rakibine saygı duyduğu ve son 4 haftaya girilirken 1-0’a razı olduğunu gördük. Beklediğim gibi geçen bir maç oldu. Dominik Livakovic’e haksızlık yapılıyor bence gayet iyi oynuyor. Biraz duygusal bir oyuncu seneye daha da iyi olacaktır. İlk yarıda çaprazdan çıkardığı bir top var, ikinci yarının başında Muleka’nın kafasını da çok iyi çıkardı.”

YAZARLARDAN BEŞİKTAŞ YORUMLARI:

“HATALAR YENİ YÖNETİMLE SÜRDÜ”

UĞUR MELEKE/HÜRRİYET: “Beşiktaş bu noktaya bir günde gelmedi: 2 senedir verdiği yanlış kararların faturasını ödüyor. İki sene önce şampiyon hocası Sergen Yalçın’ı imza için bir buçuk ay bekleten, 2 milyon Euro’ya (alt ligde 17 maça çıkmış) Emrecan Uzunhan’ı, 1,5 milyona Kerem Atakan’ı transfer eden, Rıdvan Yılmaz, Serdar Saatçi gibi oyuncuları haraç mezat, Güven’i bedavaya gönderen Beşiktaş yönetiminin tuhaf kararlarıyla başladı bu süreç. O tuhaf yönetsel kararları bu sezonki yanlışlar izledi. Saiss anlamsız bir şekilde kaybedildi. Afrika Kupası senesinde ülkeleri kupa vizesi alan 8 Afrikalı’yla takım kuruldu. 4 stoperlik rotasyonun biri (Tayyip) uzun süreli sakatken, yanına 3 Afrikalı konuldu. Bir önceki yönetim ve teknik ekibin hatalar zinciri yeni yönetimle de sürdü.”

”TAKIM ARKADAŞLARINI SATTI”

ERMAN TOROĞLU/SABAH: ”Beşiktaşlı Al-Musrati kırmızı kartla atıldı. Hiçbir futbolcu bu şekilde atılmaz, atılmamalı. Eğer atılıyorsa siz bunun kişiliğini, şahsiyetini araştırmamışsınız demektir. Sen kamyonla para alıyorsun. Nerden bulacaksın bu paraları? Böyle atılıyorsan senin aldığın para helal değil. Senin aldığın para haram. Sen bu hareketinle tırnak içinde takımını satıyorsun. Böyle şahsiyetsiz, kişiliksiz futbolcuları alanlar da hatalı. Zaten Beşiktaş’ın son yıllardaki en büyük hatası bu. Bir sürü fosili takıma doldurdular. İsimler belli. Kimlerin bu hataları yaptığı da belli.”

”VASAT BİR ANADOLU TAKIMI”

AHMET ÇAKAR/SABAH: ”Beşiktaş için şunu söyleyelim; bu takımı bu hale getirenlere yazıklar olsun. Topa sahip olamayan, etkisiz kalan, vasat bir Anadolu takımı gibi oynadılar. Beşiktaş 25. dakikada Al Musrati’nin sorumsuzluğu yüzünden 10 kişi kalmıştı. Hem 10 kişi kalacaksın hem de futbol adına fazla bir şey ortaya koymayacaksın. Sonuç kaçınılmaz.”

”O KURTARIŞ DÖNÜM NOKTASI”

GÜRCAN BİLGİÇ/FOTOMAÇ: ”Devre bittiğinde 70’e 30 top Fenerbahçe’deydi. İkinci yarının ilk 15’inde de tempo sürdü. Sonrasında Serdar Topraktepe’nin hamleleri geldi. Son saniyelere kadar beraberliğin peşinden ayrılmadı. İki “yaralı” takımın, iki taraflı çaresizliği, içinde dersler barındırıyor. Livakovic’in müthiş kurtarışı dönüm noktası elbette. Mert’in ilk yarıdaki tecrübesi de başka bir yerde. Ama eksik rakibin baskısına bu kadar teslim olup, çözüm üretememek, İsmail Kartal’ın da, O çok övdüğü oyuncularının da “ayıbı”…”

”YENİLDİ ANCAK EZİLMEDİ”

ERCAN GÜVEN/MİLLİYET: ”Şimdiye kadar çok daha kötü kadroları olmuştu ama hiç bu kadar ırgalanıp, karıştırılıp umutsuz hale getirilmemişti Beşiktaş takımı… Sezon itibarıyla ayrı hocayla çıkmadığı derbi yoktu mesela. Bitkindi. Bezgindi. Beşiktaş’ın “pahalı ve faydasız” transferlerinden El Musrati’nın kırmızı kartı Beşiktaş’taki kaosun kapağıydı!.. Belki de Beşiktaş futboluna en büyük katkısını böyle yaptı “büyük transfer”! On kişi direnme arzusu geçmişi hatırlatacak, Beşiktaş’ı motive edecekti ilerleyen dakikalarda. Yenildi ama ezilmedi Beşiktaş. Kazandı ama ne işe yarayacağını bilemiyor Fenerbahçe. Dramatik bir derbiydi.”

”TRANSFERLER SINIFTA KALDI”

ALİ GÜLTİKEN/SABAH: ”Neresinden tutsanız tel tel dökülen, her tarafı elimizde kalabilecek bir Beşiktaş’ı F.Bahçe bu şekilde yakalamışken affetmedi. Oyunun iki bölümü var. Musrati’nin atıldığı bölüme kadar olan ilk 25 dakika ve eksik kalan Beşiktaş’ın oynadığı maçın geri kalanı. Oyun olarak ikisi arasında bir fark var mı? Diye baktığımızda onu da göremiyoruz. Beşiktaş’ta takıma katkı yapması için devre arası transfer edilen Worrall, Musrati ve Muçi gibi oyuncular da üst seviye bir maç için sınıfta kaldılar.”

”PUAN ALACAK GİBİ DEĞİLDİ”

İLKER YAĞCIOĞLU/TAKVİM: ”Maçın kırılma noktası Al-Musrati’nin atılması oldu. Zaten çok etkisiz oynayan ve Fenerbahçe kalesine gitmekte zorlanan Siyah-Beyazlılar, bu kartın ardından oyuna ortak olma şansını da kaçırdı. Maç çok yüksek bir tempoda oynanmadı. Fenerbahçe, İrfan Can’ın ayağından bulduğu güzel golle de maçı güle oynaya kazandı. Derbiler her zaman kendi kahramanlarını çıkartır. Fenerbahçe’de Batshuayi ve İrfan Can öne çıkan isimler oldu. Beşiktaş açıkçası 11’e 11’ken dahi Kadıköy’den puan alacakmış gibi değildi.”

”BEŞİKTAŞ’IN KABUS FİLMİ”

ATTİLA GÖKÇE/MİLLİYET: ”Serdar Topraktepe’ye sorulacak bir soru var: Hoca, Cenk Tosun’u oyuna sokmak için 78’e kadar beklemenin ne anlamı var? Koca maçı çevirebilecek fırsatı harcamadın mı? Beşiktaş’ın dünkü kötü performansı, aslında tek maçlık bir çöküş değil. Bir daha asla yaşanmaması gereken, 6 antrenörlü, iki başkanlı, yenilgiler ve sakatlıklarla dolu bir kabus filmiydi. Neyse.. Türkiye Kupası var, en azından. Kazanırlarsa herkesi kurtaracaklar!”

”BAŞARI PARA HARCAYARAK MÜMKÜN DEĞİL”

ENGİN VEREL/AKŞAM: ”Musrati yetişti Fenerbahçe’nin imdadına. Hiç gereği yokken rakibinin bileğine basıp, VAR uyarısıyla atıldı. Yeni transfer olduğunda, “Başarı istiyorsanız, para harcayacaksınız” tavsiyesi yapan Musrati’nin Beşiktaş’a bu sezon ne kadar katkı verdiği hepinizin takdiri. Başarının her zaman para harcayarak mümkün olamadığı en önemli örnekler de futbol sahalarında yaşanır.”

”GOL OLSA DENGELER DEĞİŞEBİLİRDİ”

OKTAY DERELİOĞLU/TAKVİM: ”Farka gidecek daha aktif oynayacak bir takım bekleniyordu ama öyle olmadı. Maçı kopartamayan Fenerbahçe Beşiktaş’tan daha kötü futbol oynadı. Muleka’nın kafası gol olsa dengeler değişebilirdi. Son dakikalarda anlamsız bir şekilde geriye çekilen ve oyunu Beşiktaş’a bırakan Fenerbahçe bu hatasını yediği golle ödedi. Fakat 90 dakika sonunda kazanmasını bilip şampiyonluk yarışına tutundu. Beşiktaş için ise kayıp geçen sezonda tek hedef kupa ve ligi ilk 4’te bitirmek olacaktır.”

”ÜMRANİYE’DE ÖZGÜVEN YERLERDE”

BİLAL MEŞE/MİLLİYET: ”Böylesi derbilerin skorunu önceden kestirmek çok zordur, biliyoruz. Ne var ki; Beşiktaş artık görünen köydür, kılavuza gerek yok! Ümraniye’de özgüven yerlerde. Sakatı, cezalısı, formsuzu o kadar çok ki, Serdar Topraktepe kendi yağıyla kavruluyor! Derbinin özeti; kadrosu güçlü olan kazandı. Yoklarla ligi tamamlamaya çalışan Beşiktaş ise ikinci yarıda ortaya koyduğu mücadele ile göz doldururken, Al Musrati’nin kulaklarını çınlatmak da bize kaldı!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir